Fotelik samochodowy – tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Fotelik samochodowy – tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Każdy ojciec niejednokrotnie myślał nad tym jak najkorzystniej zatroszczyć się o bezpieczeństwo maluszka. Jednym z problemów jest to czy nasz szkrab powinien poruszać się w foteliku samochodowym przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Doradza się aby wszystkie niemowlaki jeździły tyłem do kierunku jazdy rozpoczynając od ich pierwszej podróży do domu ze szpitala. Wszystkie bobasy powinny poruszać się w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy dopóki nie osiągną co najmniej 2 lat lub, w innym przypadku, aż będą miały najwyższą możliwą wagę lub wysokość opisaną przez producenta fotelika.

Najogólniej odróżniamy trzy modele: foteliki samochodowe mocowane wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, te które możemy wieźć zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy, oraz siedziska  3-w-1. Jeśli maluch osiągnie najwyższą wagę lub wzrost dozwolony przez wytwórcę naszego siedziska przeznaczonego do montowania tylko tyłem do kierunku jazdy, zaleca się aby jeździły przodem do kierunku jazdy lub w foteliku 3-w-1.

Foteliki samochodowe zamienne zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy.

Taki wariant fotelika może być użytkowany jako fotelik samochodowy dla niemowląt, a później gdy dziecko dorośnie “przekształcone” na fotelik przystosowane do ustawiania przodem do kierunku jazdy. Cechuje się to tym, że mamy wielozadaniowy fotelik, z którego maluch może korzystać przez wiele lat. Są one wyposażone w są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które są zapinane w linii ramion, bioder oraz między nogami. Zaleca się aby były wykorzystywane tylko i wyłącznie do podróżowania (nie spania, karmienia, lub jakiejkolwiek innej czynności na zewnątrz pojazdu).